Bugun...

Bulanık

Tarih ve Coğrafi Yapı

 

BULANIK İLÇESİNİN TARİHİ VE GENEL BİLGİLER

 

TARİH

 

Bulanık ilçesi 1927 yılında Muş’un il olması sebebi ile Muş’a bağlı ilçe olmuştur. Eski ismi Kop olup daha sonra Bulanık olarak değiştirilmiştir. Bulanık Muş İlinin en büyük ilçesidir. 

 

Bulanık ve çevresi tarihi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan oldukça eski bir yerleşim alanıdır. M.Ö. 2500-3000 yıllarında Bulanık ve çevresinde Nobiler yaşamış ve bu yörede Gobin adlı bir kasaba kurmuşlardır, daha sonra bölgeye Urartular hakim olmuşlardır. Bilahare 1071 Malazgirt Zaferine kadar bölgede Bizans hakimiyeti yaşanmıştır. Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun parçalanmasından sonra 1555 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Muş'un Akkoyunlular'dan alınmasına kadar bölge Akkoyunlular'ın hakimiyeti altında kalmıştır. Bulanık 1884 yılında Muş Sancağı'na,  Bitlis Vilayeti'ne bağlanmıştır. 1927 Yılında Muş’un İl olması İtibarı ile Muş’a bağlı ilçe olmuştur. Bulanık ilçesi 1. Dünya savaşında bir süre Rus işgalinde kalmış, 6 Nisan 1918’ de işgalden çıkmıştır. 

 

EKONOMİ

 

Bulanık halkının geçim kaynağı bitkisel üretim ve hayvancılıktır. 105.855 hektar tarıma elverişli alanda genellikle buğday, arpa, mercimek, ay çekirdeği, yemlik bitkiler ve son yıllarda artarak devam eden şeker pancarı üretimi yapılmaktadır. Ayrıca bu 105.855 hektar arazinin 700 hektarı yayla (Hayat, Kazım, Orta Yayla) 17.885 hektarı çayır alanı, 24 hektarı Bağ- Bahçe alanı 45 hektarı ihtiyaç dahilinde sebzecilik alanında kullanılmaktadır. Hayvancılık son yıllarda fazla gelişmemiş olup, sığır ve koyun yetiştirilir. Kışları büyük illere sezonluk çalışmalar için gidip gelenler de mevcuttur. 1950’ li yıllardan sonra bölgenin yapısına bağlı olarak gelip buralara yerleşen göçmenler, tamamen olmasa da Bulanık’ tan eğitim ve iyi yaşam koşulları nedeniyle göç etmişlerdir. Bir kısmı ise yine Bulanık’ ta kalmıştır.

 

ULAŞIM

 

Bulanık; Muş ile Ağrı karayolu üzerinde kurulu olup Muş merkeze uzaklığı 105 km, Ağrı merkeze 155 km uzaklıktadır. İlçe merkezine en yakın ilçe Malazgirt ilçesi olup 25 km mesafededir. Ayrıca Bulanık; güney batısında Varto ile Muş yolu itibarıyla ulaşım kaydederek yaklaşık 160 km uzaklıkta sınır oluşturmakta, Korkut ilçe merkezine ise aynı güzergâh üzerinden ulaşım sağlanmakta olup yaklaşık mesafe 70 km dir. Hasköy ilçesine uzaklık ise 85 km dir. Bulanık'ın doğusunda Malazgirt, batısında Varto, kuzeyinde Hınıs, güneyinde ise Ahlat ilçeleri yer almaktadır. Arazi yapısı belli başlı birkaç köy dışında düzgün ve engebesizdir. Şehir merkezi ve köyler arasında ulaşım kolay olup il yolu dışındaki köyler ile şehir merkezi arasındaki yollar genellikle stabilizedir. 

 

COĞRAFYA

 

Bulanık, 1.706 km 2 yüzölçümüne sahip olup deniz seviyesinden yüksekliği (rakımı) 1.480 m dir.

 

Bulanık adının ilçe sınırları içerisinde bulunan Kazan (Haçlı) Gölü'nün suyunun bulanık oluşundan kaynaklandığı rivayet olunur. Bu göl Bilican Dağı'ndan gelen kaynak ve kar suları ile beslenir göle kadar berrak gelen sular göle varır varmaz toprakla karışarak bulanır.  Gölden çıktıktan sonra Körsu Deresi ismini alır. İlçenin coğrafi karakteristikleri; Bilican Dağı, Murat Nehri, Heftreng Çayı ve Haçlı (Kazan)  Gölü'dür.  Bulanık'ta Yakupağa Dağlarında: Atoma, Kekeli, Daşin ve Yakupağa yaylaları. Bilican Dağlarında: Duman, Hayat, Orta ve Kazım yaylası. Kolibaba Dağlarında: Alikülek, Koyunağılı,  Kanibuke yaylaları mevcuttur.

 

İKLİM

 

Bulanık, Doğu Anadolu’ya özgü iklim yapısına sahip  olup; yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve kar yağışlıdır. 

 

 NÜFUS

 

2018 Yılı sonu itibarıyla Şehir Merkezinde 26.971,  Köylerde ve Beldelerde 53.569 olmak üzere İlçemizin toplam nüfus 80.540 kişidir. Yurt dışında ve özelikle batı illerimize göç oldukça fazladır.

 

 İDARİ YAPI

 

 İlçede Bulanık Belediyesi ve 6 Belde olmak üzere toplam 7 Belediye mevcuttur. Merkezde 9 Mahalle, 56 köy bulunmaktadır.

 

 EĞİTİM

 

 2017-2018 Eğitim Öğretim döneminde Eğitim hizmetleri 1 Adet Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, 8 Adet Ortaöğretim Okulu, 153 adet İlköğretim Okulu ile yürütülmektedir. Liselerde: 3.353, İlköğretim Okullarında: 23.500 olmak üzere Toplam: 26.853 öğrencimiz eğitim görmektedir. İlçemizde eğitim öğretim oranı %93'dür.  İlköğretim Okulu bitirenlerin nüfusa oranı %65,  Lise mezunlarının %40 ve Yüksek Okul mezunlarının ise %15'dir.

 ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
YUKARI